enfa
خانه / اخبار / ضرورت پیگیری جدی احداث آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس

ضرورت پیگیری جدی احداث آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی بندرعباس

استاندار هرمزگان گفت: پیگیری احداث آب شیرین کن ۱۰۰ هزار متر مکعبی در بندرعباس باید به صورت جدی انجام شود و در فاز اول باید برای آغاز بکار ۵۰ هزار متر مکعب از این آب شیرین کن برنامه ریزی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، دکتر جاسم جادری در پنجمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان ضمن تاکید بر لزوم برنامه ریزی برای مدیریت بحران کم آبی در هرمزگان، خواستار کاهش هدر رفت آب شد و افزود: کاهش میزان هدر روی آب در خط انتقال میناب به بندرعباس باید حتما در اولویت کاری شرکت آب منطقه ای هرمزگان قرار گیرد و هدر رفت آب در شبکه توزیع آب بندرعباس نیز باید با اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان کمتر شود.

استاندار هرمزگان همچنین بر لزوم کاهش استفاده صنایع غرب بندرعباس از آب شرب این شهر تاکید و بیان کرد: میزان مصرف آب در صنایع غرب بندرعباس باید مدیریت و کنترل شود و این صنایع باید در یک بازه زمانی مشخص، تمامی آب مورد نیاز خود را از طریق احداث آب شیرین کن تامین کنند.

جادری خاطرنشان کرد: برای تصمیم گیری بهتر در این خصوص جلسه‌ای با حضور مدیران صنایع غرب بندرعباس برگزار خواهیم کرد تا بتوانیم تصمیم گیری مناسبی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: برای رفع مشکل آب در هرمزگان، به هر میزان اعتبار و بودجه نیاز باشد، تامین خواهیم کرد و اختصاص خواهد یافت، اما باید برای حل این مشکل راهکارهای عملی مناسب ارائه شود.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان توجه به دو مقوله آبخوان داری و آبخیزداری در هرمزگان را بسیار مهم برشمرد و گفت: آبخوان داری و آبخیزداری به حفظ سفره‌های آب زیرزمینی و نگه داری آب شرب را برای آینده کمک می‌کند.

جادری تصریح کرد: تخصیص آب از سد جگین برای رفع مشکل کم آبی نیز باید به طور جدی پیگیری شود و ما روی این کار تاکید داریم.

بیلان تمامی دشت‌های هرمزگان منفی است

علی اصغر رضایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان نیز در این نشست ضمن ارائه طرح های اضطراری تامین آب شهرهای بندرعباس و بندرخمیر و طرح‌های احیاء سفره‌های آب زیر‌زمینی در هرمزگان، عنوان کرد: ۱۷ سال خشکسالی شرایط سختی را برای تامین منابع آب در هرمزگان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: شدیدترین حالت این خشکسالی سال گذشته بود که بارندگی در هرمزگان ۷۰ درصد کاهش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان افزود: از ۷۴ دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و ۳۸ دشت ممنوعه داریم و مابقی دشت ها نیز شور است.

 

همچنین ببینید

گالری تصاویر (AqSep)

دیپلماسی‌ آب راهکاری برای جلوگیری از مناقشات داخلی و بین‌المللی

سینا قنبرپور – امیدکریمی: برخی کارشناسان در زمینه آب معتقدند تا ۷سال دیگر منابع آب ایران …